Štruktúrovaná kabeláž a rozvody

Štruktúrovaná kabeláž a rozvody

Optické siete a štrukturovaná kabeláž


Vážený klient, od svojho vzniku spoločnosť KREKA pomáha svojim klientom pri komplexnej predpríprave optickej, štrukturovanej kabeláže a slaboprúdových rozvodov tak aby bolo kedykoľvek možné inštalovať rôzne technológie ako kamerové systémy, elektronické zabezpečovacie systémy, aktívne a pasívne prvky sietí, videovrátnikov a domácej automatizácie.

Pomôžeme Vám v tejto neľahkej úlohe, navrhneme, pripravíme projekciu a zrealizujeme prípravu Vašej nehnuteľnosti , či sa už jedná o rekonštrukciu alebo novostavbu.

Spoľahlivý partner


– dlhoročné skúsenosti v oblasti bezpečnostných systémov
– profesionálne vzdelávaný tím kmeňových zamestnancov
– kamenná prevádzka v Brezne s vlastným shoowroomom
– dodávame spoľahlivé systémy v ráci  Slovenskej republiky
– používame profesionálne náradie a kvalitný inštalačný materiál
– sme držiteľmi licencie na prevádzkovanie Technickej služby udelenej KRPZ Banská Bystrica č. PT 001249
– spĺňame požiadavky noriem ISO 9001, ISO 14001
– poskytujeme záručný a pozáručný servis s možnosťou VIP HOTLINE služby tak aby sme boli vždy na dosah Vám klientovi
– poskytujeme pripojenie Vášho objektu na pult centralizovanej ochrany PCO sesterskej spoločnosti Black Patrol , ktorý aj spravujeme

Predvídajte s nami


  • stavba a rekonštrukcia – dom, chatu, garáž, byt, firmu, stavbu,

Optické a metalické rozvody


  • zabezpečujú konektivitu medzi koncovým prvkom a technickou miestnosťou kde sa náchádza inštalovaná technológia
  • umožňujú inštaláciu koncových zariadení ako IP kamery, sieťové zásuvky, detektory alarmu, teplomery, prístupové a dochádzkové systémy
  • zamedzujú dodatočnej inštalácii PVC líšt a nevkusných inštalačných materiálov
  • ponúkajú vyššiu spoľahlivosť v porovnaní s bezdrôtovými riešeniami
  • obmedzujú škodlivé vyžarovanie bezdrôtových signálov

Portfólio od profesionálov


  • SOLARIX
  • ELAN
  • HIKVISION
  • NOVOBIT
  • PARADOX SECUTITY
  • JABLOTRON

Kategórie a rozdelenie štrukturovanej kabeláže:

  • Kategória 3 (Cat. 3) – je najnižšia kategória. U prvých sietí sa komponenty kategórie 3 používali pre prenos hlasu a dát. Dnes sa už prvky kategórie 3 vo väčšine prípadov používajú len pre telefónne rozvody (napr. prepojovacie ISDN panely, káble k telefónnej ústredni či prepojovacie káble k telefónnemu prístroju). Maximálna prenosová rýchlosť, ktorú je možné dosahovať je 10 Mb/s (protokol 10Base-T).
  • Kategória 5 (Cat. 5)– táto kategória bola schválená v roku 1995. Teraz je už nahradená kategóriou 5E – tzn. Rovnako ako v prípade kategórie 3 a 4 sa jedná už o historickú kategóriu. Maximálna prenosová rýchlosť, ktorú bolo možné dosahovať na komponentoch kategórie 5 bola 100 Mb/s (tzv. Fast Ethernet, protokol 100Base-T).
  • Kategória 5E (Cat. 5E)– vychádza z kategórie 5 a má aj rovnakú šírku pásma (tj. 100 MHz). Z dôvodu cenovej dostupnosti je v tejto chvíli kategória 5E stále najrozšírenejšou kategóriou v štruktúrovanej kabeláži. Komponenty kategórie 5E vedia preniesť aj Gigabit Ethernet v podaní protokolu 1000BaseT. Prenosová rýchlosť 1 Gb/s je však limitná rýchlosť pre všechny komponenty kategorie 5E.
  • Kategória 6 (Cat. 6)- táto kategória bola schválená v roku 2002. Pracuje s dvojnásobnou šírkou pásma ako kategória 5E (tj. až 250 MHz). Vyššia kvalita komponentov s väčšou šírkou pásma zaisťuje vynikajúcu spoľahlivosť prenosu Gigabit Ethernetu (1 Gb/s) pri kabelážnych systémoch kategórie 6 pri porovnaní s kategóriou 5E a zároveň aj podporu ďalších protokolov (např. 1000Base-T, 1000Base-TX alebo čiastočne aj nového protokolu 10GBase-T).
  • Kategória 6A (Cat. 6A) – toto je najnovšia kategória, ktorá vznikla v roku 2008. S kategóriou 6A sa počíta predovšetkým pre plnohodnotný prenos protokolu 10GBase-T na všetky vzdialenosti (rychlost 10 Gb/s), ktoré sú v metalickej kabeláži běžné. Oproti kategórii 6 pracujú komponenty kategórie 6A s dvojnásobnou šírkou pásma – tj. 500 MHz, ktorá poskytuje komponentom tejto kategórie už uvedenú vyššiu dátovú priepustnosť. Aj keď sa spočiatku počítalo s nasadením kategórie 6A najmä v chrbticových trasách, alebo dátových centrách, veľa výrobcov (napr. Solarix, Signamax, Schrack, Dätwyler atď.) ponúka svoje 10G riešenia aj pre kabeláže bežných LAN sietí – tj. na stôl až k užívateľovi.
  • Kategória 7 (Cat. 7)– prvá zmienka o tejto kategórií bola už v roku 1997, avšak schválenia sa dočkala až v roku 2002 a to iba pre kábel a nie pre spojovací hardware (tj. zásuvky, patch panely atď.). Pracovná frekvencia kategórie 7 je okolo 600 MHz ( môže sa líšiť podľa jednotlivých výrobcov ).
  • Kategória 7A (Cat. 7A) – súčasná kategória 7 bude zrejme z dôvodu malého odstupu šírky pásma od komponentov kategórie 6A (500 MHz vs. 600 MHz) postupne nahradená touto kategóriou s dvojnásobnou šírkou pásma – tj. cca 1000 MHz.